Digitalcash.hu
  • Telefonszámunk:
  • Címünk
    Budapest, Hungary
  • Munkaidőnk:
    Hétfő - Péntek 9.00 - 17.00

New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq
KezdőlapBitcoinA bitcoin hiszekegy.
31
dec

A bitcoin hiszekegy.

  • Szerző
    dr. Varsányi Károly
  • Kommentek
    0 Komment
  • Kategória

” In the beginning there was the “MACHINE”

the survival and the organization of the planet depend upon the “MACHINE”
the future and the past depend upon the “MACHINE”… the past?
but who wanted the “MACHINE”?

Többször elmondtuk és leírtuk már, hogy számunkra a bitcoin nem egy tiszta fialás. Valamire használják és általa minket is.

Az sem kizárt, hogy a bitcoin a mesterséges intelligencia kreálmánya, ahogy az a poszt végén lévő videóban elhangzik.

Azonban amiről a tag beszél 17: 30-tól (a többit most hagyjuk) az nagyon meleg pite.

Azt fejtegeti, hogy Satoshi Nakamoto egy AI vagyis egy mesterséges intelligencia és a blokklánccal egészen más dolgot építünk, mint amit mi gondolunk.  Jogunk lenne megismerni Satoshi Nakamotot.

Ha vesszük mondjuk a Blade runner-ben elhangzottakat a szolgaságról és a félelemről, akkor azok alapján már csak az a kérdés, hogy kinek az ideje járt le? Az emberiségé?

“Mindezek a pillanatok elvesznek az időben, mint könnyek az esőben. Az idő lejárt.”

Következzen hát vendégposztunk:

“Elektronikus levelezésemben újra és újra előkerül a bizalom kérdése a bitcoinnal kapcsolatban, valamint hogy meddig fog az ára emelkedni, milyen potenciállal rendelkezik és mire fogják használni. Több tanulmányt olvastam erről – többek közt a variance.hu, a kiszamolo.hu és a digitalcash.hu portálokon, – azonban a bitcoin mögött álló tudatosság feltételezése nélkül az egyébként jó elemzések tanácstalanságba, értetlenségbe fulladtak. Egyikük sem tud választ adni ugyanis arra az eredendő kérdésre, hogy miből táplálkozik a bitcoinba vetett hit és bizalom, azon túl, hogy mindenki beszél róla és megy föl az ára, amiről nehéz megállapítani, hogy ok vagy okozat, tyúk vagy tojás. Sokan ugyancsak nem képesek elszakadni attól a korábban szándékosan terjesztett legendától, hogy a bitcoin a mikrotranzakciók alapvető eszköze lesz, és az emberek rendszeresen széles körben használni fogják. 

De nézzük, hogy történt ez az arannyal:

A különböző vallások és egyházak a tanításaikban több ezer éven át szakrális, isteni  tulajdonságokkal ruházták fel az aranyat, majd ezt a templomokban és egyéb szent helyeken, valamint az istentől származtatott uralkodó környezetében emelkedett módon   demonstrálták, és a szentkönyvekből meg a szószékről hosszú évszázadokon keresztül belegyömöszölték az emberek fejébe: Aranyozott kupolák, koronák, jogarok, halotti maszkok, feszületek, oltárok, kegytárgyak, aranytól ragyogó napistenek, a földöntúli világ egyiptomi szobrai, az inkák kincse, de még a három királyok is hoztak aranyat hat marékkal Jézus születésekor…

Most hasonló dolog zajlik: 

A liberalizmusnak, a káosznak, az individualizmusnak, a függetlenségnek, a szabadságnak, a korszerűségnek, a fejlődésnek, a technika és technológia mindenhatóságának, a hierarchia elvetésének, a hatalom tagadásának, az erkölcsi értékek burjánzásának és a közvetlen kommunikáció kiteljesedésének képzetét a világot meghatározó erők a kriptopénzek és az alapjukat képező blokklánc technológia felemelkedésével társítják, amelyet a saját keretrendszerükben szentté, kikezdhetetlenné avatnak, és az általuk irányított médián keresztül beletolják az emberek fejébe.

Csak azt felejtik hozzátenni, hogy az arany bányászatát, valamint a vele való kereskedelem (pénzverés stb.) ellenőrzését és annak adóztatását – a bitcoinhoz hasonlóan – királyi felségjoggá tették, amiből hatalmas hasznot húztak, és a bitcoin esetében húznak. Ez utóbbiak hiánya miatt – a bitcointól eltérően – a mostani altcoinok túlnyomó része nem fog általános fizetési eszközként elterjedni, mivel túl liberálisak, túlságosan irányíthatatlanok ahhoz, hogy a több évezredes “aranyszabályon” átlépjenek, viszont a demokratizmus és a konkurencia mítoszát egy ideig kellőképpen erősíthetik.

Helyettük – a szabályozásukat követően – jönnek a vállalati kriptopénzek, a tokenek, amelyek a modern kor valós hatalmi viszonyainak megfelelően nem nemzeti, hanem globális magánvalutaként kerülnek kibocsátásra és forgalmazásra, viszont az emberek lelkében a kitartó agymosás miatt egybeforrnak a demokrácia, a spontán fejlődés, a konkurencia és az abból fakadó igazságosság eszméjével, amiért – a bitcoinnal együtt – hittel, gondolkodás nélkül fogják elfogadni őket. Ennek némiképp ellenszegül az orosz és a kínai nemzeti kriptopénz kibocsátás terve, de miért ne ne tenné, ha sok más területen ugyanez folyik?

A vállalati pénzektől eltérően, – de az aranyhoz hasonlóan – a bitcoin nem lesz széles körben használt, készpénz funkciót ellátó eszköz, hanem alapvetően kincsképzésre fog szolgálni. Az arany esetében is a mindennapi fizetségre jók voltak az ezüst és más fémek, majd később a bankjegyek, az arany csak kivételes korokban vált széles körben általánosan használt csaknem kizárólagos csereeszközzé – ami már csak azért is igaz, mert fizikai tulajdonságai sem teszik azt lehetővé: Puha, ezért kopik, így ötvözni kell más fémekkel, ami a hamisítás és trükközés széles tárházát biztosította és biztosítja. 

A bitcoin már ma sem készpénz helyettesítő instrumentum, hanem tartalékképzésre és spekulációra szolgál. A készpénz funkcióhoz közel nulla tranzakciós díj és nagy forgalomképesség szükséges, amit a bitcoin már a kezdetektől fogva, előre láthatóan nem képes teljesíteni, de ez tudatos döntés volt, amin nem akarnak változtatni (szerkesztő megjegyzése: azért ezen a layer 2 és layer 3 tud változtatni.). A bitcoin – az aranyhoz hasonlóan – nagy valószínűséggel globális értékmérő lesz és tartalékpénzként fog szolgálni, valamint a nagybani kereskedelem elszámoló egységévé válik. Elszámoló, és nem prompt fizető, ami azt jelenti, hogy bizonyos időközönként kiegyenlítik vele a kereskedelmi tartozásokat. 

Hogy honnan veszem mindezt? Honnan ez az önteltség, szemtelenség és mindenttudás?

Sehonnan. 

Csak egyszerűen végiggondoltam, hogy mi történne, vagy mi történt volna a bitcoinnal, 

ha az újságok holnaptól egy szót sem írnának róla,

ha egy-két mértékadó bulvárlap megszellőztetné, hogy matematikai hibát fedeztek fel benne, 

ha az újságok elkezdenének azzal foglalkozni, hogy a bitcoinnál jobb matematikai kidolgozottságú kriptopénzek vannak, ezért az általa alkalmazott technológia kezdetleges, elavult,

ha az újságok nem a bitcoint szerepeltetnék a címsorban, hanem más kriptopénzeket,

ha az újságok azzal foglalkoznának, mekkora lufi az egész, és azt szugerálnák az olvasóknak, hogy rövidesen kidurran, ezzel szemben nem lelkendeznének minden alkalommal, amikor nő az árfolyama, hatalmas publicitást biztosítva a számára,

ha néhány újság megszellőztetné, hogy a bitcoinok többségét tartalmazó ún. alvó pénztárcák tartalmától elkezdtek megszabadulni a tulajdonosai, 

ha hirtelen felbukkanna Satoshi Nakamoto, és közölné, hogy vicc volt az egész, de egyébként is nála van a kitermelt bitcoinok fele,

ha ellenérdekelt erők néhány millió dollár mozgósításával tőzsdei pánikot előidézve tízezer dollárról 10 dollárra vinnék le a bitcoin árát,

ha tűzveszélyre hivatkozva felfüggesztenék azoknak a hatalmas számítógép-csarnokoknak a működését, amelyekben a bitcoin bányászata zajlik, eloszlatva a mítoszt, hogy a decentralizáltság okán a bitcoin hálózat nem megsemmisíthető,

ha a zöldek nem az elektromos autók működéséhez szükséges áramtermelés környezeti lábnyomával lennének elfoglalva, hanem a bitcoin előállításához szükséges elképzelhetetlenül hatalmas áram kitermelésének környezetkárosító hatásával, 

ha a bankok állást foglaltak volna amellett, hogy a bitcoin veszélyezteti a jelenlegi pénzügyi rendszer működését, 

ha a bitcoint betiltották volna arra hivatkozva, hogy piramisjátékra jellemző tulajdonságokat mutat, ezért meg kell védeni a polgárokat tőle,

ha a kriptopénzeket betiltották volna a terrorizmus és az egyéb  illegális tevékenységek finanszírozása miatt, 

ha a kriptopénzeket betiltották volna, mert a névtelenségükből adódóan nem lehet beszedni az adót, 

ha a kriptopénzeket betiltották volna az alkotmányra hivatkozva, hisz az Alaptörvény tartalmazza, hogy Magyarországon a törvényes fizetőeszköz a forint, és hasonló szabályozás sok más országban is létezik, viszont attól, hogy az állam nem ismeri el, a bitcoin még jelenthet kihívást a törvényes fizetőeszköz számára,

ha a bitcoin kitartó bányászatáért és forgalmazásáért nem tíz bitcoint, hanem tíz kitartó évet lehetne kapni?

Tudom, hogy a fenti kérdések okán mostantól én vagyok az egyes számú közellenség, viszont mi sem áll távolabb tőlem, mint hogy ezt a szerepet felvállaljam. 

Ugyanakkor arra a felvetésre, hogy az újságok száját lehetetlen befogni, hisz csak a dolgukat teszik, újabb kérdésekkel válaszolok:

Emlékeznek még a Zika vírusra? 

A riói olimpia előtt és alatt tele volt azzal a sajtó, hogy ne utazzanak Brazíliába, mert kisfejű gyermekeik fognak születni, és mekkora szörnyűség, hogy a világon már egymilliárd ember megfertőződött vele. Majd valaki megfújt egy sípot, és a vírus szőrén-szálán eltűnt. Ezt meg lehet tenni a bitcoinnal is.

Nem?!

Emlékeznek még az Ebolára?

Tudják mi lenne az európai bevándorlás sorsa, ha kiderülne, hogy akár egyetlen ebolás beteg is van az afrikai menekültek között? Ehhez csak néhány meghatározó lapnak kell hasonló hírt közölnie, vagy akár csak céloznia rá! Rögtön lenne politikai egyetértés és közös akarat a bevándorlás megfékezése ügyében. 

De nem teszik. Ugyanúgy nem teszik, ahogy a bitcoinnal sem, viszon sok más dologgal igen. A bitcoin a politikusok, a bankárok és a média támogatása nélkül soha nem jutott volna idáig, és nem jut el oda, ahova szánták. (Szerkesztő megjegyzése: ehhez lehet, hogy hozzá kellene vennünk az AI-t is?)

Forrás: itt.

Ha tetszenek a posztok és szeretnéd támogatni a munkánkat, akkor itt megteheted:

Címkék:

dr. Varsányi Károly ügyvéd, a digitalcash.hu oldal szerkesztője, más oldalak vendégírója, blokklánc jogász. Ha kérdésed van a digitális fizetőeszközök vagy a digitális eszközosztályok (tokenek, etc.) kapcsán, akkor írj neki.
Ajánlott bejegyzések
SZÓLJ HOZZÁ

Leave A Comment

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Digitalcash.hu