Digitalcash.hu
  • Telefonszámunk:
  • Címünk
    Budapest, Hungary
  • Munkaidőnk:
    Hétfő - Péntek 9.00 - 17.00

New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq
KezdőlapBitcoinBitcoin származtatási útvonalak.
29
szept

Bitcoin származtatási útvonalak.

  • Szerző
    dr. Varsányi Károly
  • Kommentek
    0 Komment
  • Kategória

Nem, nem a bitcoin eredetére vonatkozó bulváros téma jön, akit az érdekel olvassa el az ezzel foglalkozó konspirációs teória sorozatot a DC-n. Sokkal inkább arról, hogy a különböző kulcsok közt van egy ún. mesterkulcs, ami mindent „nyit”, meg vannak egyéb kulcsok és ezekhez bizonyos utasítások által lehet eljutni.

Először is azt kell megérteni, hogy egy bitcoin privát kulcs felhasználható számos más bitcoin kulcs katalógusának elkészítésére. Tehát a kulcs(ok) még több kulcsot képes(ek) előállítani. Ez az oka annak, hogy egyetlen mesterkulcs felhasználható számos különböző bitcoin pénztárca és cím létrehozására és védelmére.

Az ún. seed phrase vagy kezdő kifejezés – a 12 vagy 24 szó – lényegében egy mesterkulcsot képvisel. E szavak által számos fiókot/pénztárcát védhetünk meg, mind a single-sig, mind a multi-sig is értjük ezen védelmet!

Gondoljunk rá úgy, mint egy családfára. A főkulcs (vagy mag kifejezés) a közös őskulcs, de számos gyermekkulcs és unokakulcs is előállítható és reprodukálható belőle. Több kulcsot készíthetünk, mint amennyire valaha szükségünk lenne, gyakorlatilag korlátlan számban!

Ha azonban egy mesterkulccsal kezdünk, és egy adott kulcsot szeretnénk létrehozni és reprodukálni a sok lehetőség közül, akkor szükségünk lesz utasításokra vagy útmutatásokra a kulcs megtalálásához. Ez a származási útvonal, vagy a leszármazási útvonal a családfán egy adott kulcsig.

A levezetési útvonal szintjei a „generációk” időrendi sorrendben. Az indexszám az adott generációból használt gyermekre vonatkozik. Az alábbi példában 3 szintet/generációt utazunk, hogy megtaláljuk a származtatási útvonal által hivatkozott kulcsot.

A származtatási utak technikailag úgy használhatók, ahogyan a felhasználó szeretné használni őket. Az felhasználók sok szintet (mély útvonalakat) vagy véletlenszerű indexszámokat használhatnak a kulcsok megtalálásához. Ahhoz azonban, hogy a pénztárcák kompatibilisek legyenek a szoftverek között, ajánlott szabványos származtatási útvonalakat használni. Ha nem így jársz el akkor még egy single sig pénztárcánál sem lenne elegendő a kezdő kifejezésed a bitcoin egyenleged megtalálásához és helyreállításához. Ismerned kell az egyedi utakat is. Ezért létezik az ún. walletrecovery intézménye is.

A származtatási útvonalak használatának legszokványosabb módja a BIP44, ami azt mutatja, hogy 5 szintet kell kitöltenünk, hogy végre eljussunk a bitcoin küldésére és fogadására használt kulcsokhoz. Íme az elrendezés:

Az első szint, az L1, a Cél. Ez meghatározza a többi szint értelmezésének szakaszát. Leggyakrabban a pénztárca típusának jelzésére használták: 44 az örökölt singlesig (P2PKH), 45 a régi multisig (P2SH), 48 a SegWit multisig (P2WSH) stb. A második szint, az L2, az érme típusa. A Bitcoin a 0. számú érme. A tesztnet bitcoin (értéktelen érme, fejlesztői tesztelésre és működési gyakorlatra szolgál) az 1. számú érme. Más kriptovaluták más számokat is használtak, így egy kezdő kifejezés működhet az altcoinokkal is.

L3 a számlaszám. Ez 0-val kezdődik, és minden olyan típusú pénztárcánál növekszik, amelyet a főkulcsból szeretne felépíteni. Itt megérkezünk az extended public key vagy „xpub„, magyarul kiterjesztett publikus kulcs fogalmához.

A hardveres pénztárcákat meg úgy tervezték, hogy képesek legyenek xpub-fájlokat exportálni egy internethez csatlakoztatott eszközre, miközben megvédik a privát kulcsokat az ilyen kitettségtől. Egy laptopon vagy telefonon található pénztárcakoordinátor szoftver (néha csak figyelő pénztárcának hívják) képes fogadni az xpub-ot, majd interfészt biztosít a felhasználó számára a kapcsolódó pénztárcához. Ezek a pénztárca-koordinátorok tárolják az xpub-ot, és általában egy bitcoin csomóponthoz is csatlakoznak, így a blokkláncban kereshetik a pénztárcaegyenlegeket, és megjeleníthetik azokat a felhasználónak. Pénztárca-koordinátor szoftver például az Unchained platform, a Caravan, a Sparrow Wallet, a Trezor Suite és a Ledger Live.

(Akit mélyebben érdekel az ún. pénztárca anatómia, annak ajánlom a jelen poszthoz is felhasznált cikket itt.)

Az xpub egy alfanumerikus adatsor, amely a pénztárca felépítésének fő összetevőjeként szolgál. Mivel egy fő privát kulcs sok különböző xpub-ot hozhat létre, ez azt jelenti, hogy a fő privát kulcs sok különböző bitcoin pénztárcához is társítható.

Folytatva a BIP44-et, az L4 és L5 segít a gyermekkulcsokhoz eljutni, amelyeket a pénztárcához társított különböző címekhez használnak. Az L4 0 lesz, ha befizetési címet talál, és 1, ha olyan címet talál, amelyhez pénzét ugyanabba a pénztárcába kapja vissza. Az L5 0-val kezdődik, és növekszik a következő cím megtalálása érdekében.

Azoknak, akik itt elveszni látszanának, gyorsan le is zárom. Mit kell tehát tudni?

Mivel egy fő privát kulcs sok különböző xpub-ot hozhat létre, a kérdés az, hogy a felhasználó melyik xpub-ot akarja létrehozni? Ezt egy származtatási útvonal határozza meg, amelyet úgy lehet felfogni, mint az útvonal utasításait, amelyek a fő privát kulcstól eljutnak az általa előállítható számos kulcs egyikéhez. A származtatási utat néha a felhasználó választhatja meg, de gyakran az adott pénztárcaszoftver automatikusan választja, és bizonyos iparági szabványokat követ, hogy megvédje a felhasználót a hibáktól.

Végső soron a származtatási útvonalak megtételével a hardveres tárcán tárolt főkulcs segítségével egyedi xpub-fájlokat exportálhat telefonra vagy számítógépekre, amelyek aztán tovább haladva megkeresik az felhasználó címeit. A hardvertárcán lévő főkulcs vezérli az összes címet! Valahogy így:

Felhasznált irodalom: Unchained, Tom Honzik

Címkék:

dr. Varsányi Károly ügyvéd, a digitalcash.hu oldal szerkesztője, más oldalak vendégírója, blokklánc jogász. Ha kérdésed van a digitális fizetőeszközök vagy a digitális eszközosztályok (tokenek, etc.) kapcsán, akkor írj neki.
Ajánlott bejegyzések
SZÓLJ HOZZÁ

Leave A Comment

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Digitalcash.hu